Dion

Charakteristika
Dátum narodenia: 30. november 2016
Pohlavie: valach
Plemeno: teplokrvník (mix Furrioso a Kisbéry) 

Príchod k nám: 29. september 2018

"U nás familiárne Dido, Didko, Didi" ..pomaly, ale isto maznák:)

Príbeh Diona 

Príbeh Diona začal jeho medializáciou ako "kôň ťahaný za autom" a reporážou o tomto brutálnom čine v hlavnom spravodajstve TV JOJ https://www.noviny.sk/.../339440-auto-tahalo-za-sebou... , po ktorej sme okamžite dostali hneď niekoľko prosieb na jeho záchranu, a tak sme, samozrejme, konali. Keďže išlo o prípad pre nás na opačnom konci Slovenska pri Košiciach, bola potrebná koordinácia s lokálnymi ľuďmi ochotnými pomôcť. Našli sme ich tam hneď niekoľko, aj preto bolo možné získať Diona už na druhý deň po tomto strašnom incidente a previesť ho do bezpečnej dočasnej opatery na farmu asi 30 km od Košíc, kým sa trošku spamätá, veterinárne ošetrí a bude schopný prevozu k nám. Diona sme riešili priamo s majiteľom, ktorý sa ho, vzhľadom na okolnosti prípadu, vzdal v náš prospech. 

Podali sme tiež podnet na RVPS Košice - okolie, v ktorom sme vypracovali odborné stanovisko k psychickému a fyzickému týraniu koňa, s ktorým sa stotožnila aj samotná RVPS a stalo sa tiež podkladom pre policajné vyšetrovanie. Žiaľ, svedok, ktorý celý incident natočil mobilom a obrátil sa na políciu nenatočil šoféra auta, ktorý to auto viedol, a tak nebolo možné dokázať, kto je páchateľom tohto neospravedlniteľného otrasného činu. 

Pri podrobnej prehliadke Diona sme zistili, že okrem zranení spôsobených ťahaním za autom, najmä keď bol chvíľu ťahaný za hlavu po zemi, bol výrazne zanedbaný, pochudnutý, s dlhodobo neupravovanými kopytami a hnilobami strelky, s matnou problémovou srsťou, čo dokazovalo, že nemal adekvátnu výživu prispôsobenú jeho veku (necelé  2 roky) a potrebám v období vývoja a rastu. Najhoršie však bola na tom jeho psychika. Prvé týždne sa desil ľudí a dotyku, odmietal vyjsť z bezpečia boxu von. Postupne, po pár týždňoch, sa predsa len osmelil, dokonca sa nechal vodiť do výbehu. Stále však bol v strehu a pripravený utiecť preč. Po troch mesiacoch sme ho mohli konečne vziať k nám, kde začala jeho cesta psychického uzdravovania. 

Dnes je Dion u nás spokojný a šťastný medzi kamošmi a kámoškami. Rany na tele sa zahojili, na duši sa stále hoja, preto to s ním pri manipulácii na ohlávke (je citlivý na hlavu) nie je ešte vôbec jednoduché. Veterinárne úkony a kopytára síce zvládame, ale len vďaka trpezlivosti zainteresovaných. Dion ma, domnievame sa, že práve následkom traumatizujúceho zážitku, neurologickú poruchu - syndróm shivers (trasľavka), čo sa zatiaľ prejavuje len pri úprave kopýt na zadných nohách. Je to ešte veľmi málo prebádaná porucha neurologického spektra. Jeho liečbu sme preto konzultovali s veterinárnou klinikou v Brne, konkrétne s MVDr. Drábkovou, ktorá sa tomuto problému venuje. Jedinou, zatiaľ len podpornou liečbou je podávanie vitamínu E. 

Napriek všetkému, z Diona sa postupne pobytom u nás, po kastrácii a tiež s pribúdajúcim vekom stáva pokojný a konečne trošku sebavedomý koník, nezávislý len na Nemovi, kamarátovi, od ktorého sa veľmi dlho ani nepohol a veríme, že mu doprajeme ešte veľa príležitostí, aby na to, čo si prežil úplne zabudol ... 

Dion po incidente, v dočasnej opatere 

Dion, konečne vonku 


Príchod k nám, zoznamovanie sa

Dion dnes, súčasť našej rodiny